Aby nám biele tenisky robili radosť nielen jedno leto

S príchodom leta nosíme čoraz častejšie svetlé oblečenie, zosvetľujeme si vlasy a nosíme ľahkú vzdušnú obuv - často tiež bielej farby. Biele tenisky sú spolu so sandálmi a vzdušnými šatami synonymom leta. Výhody tejto farby sú nesporné - na slnku sa tak nezohrieva, pôsobí mladistvo a sviežo, a je vždy moderná.

Má iba jednu nevýhodu, čo sa týka obuvi. Keď sa zašpiní, už tak dobre nevyzerá. Biele tenisky však rozhodne nemusia byť obuv len na jednu sezónu. Ak sa o nich správne postaráte, vydržia vám aj niekoľko rokov.

 

 

Ochrana od začiatku

Nové tenisky tvoria dojem, že takto famózne budú vyzerať navždy, a tak ich s radosťou nosíte od prvého dňa, zo začiatku si na nich síce dávate pozor, no neskôr sa zmierite s faktom, že časom také pekné nebudú.

Impregnácia novej obuvi vám však môže pomôcť predĺžiť čistotu a nový vzhľad. Na trhu sú k dispozícii rôzne prípravky, ktoré ochránia topánky pred vlhkosťou a nečistotami, vložky do topánok zase predĺžia sviežosť topánok aj počas leta.

 

Čistenie v práčke

Nech by sme sa snažili akokoľvek, každé topánky sa po čase zašpinia. Stačí trochu prachu, poriadna letná búrka, niekto nám stúpi na nohu, a tenisky sú zrelé na vyčistenie.

Pri plátených teniskách je jednoduchou a rýchlou možnosťou dať ich do práčky. Dbajte však na niekoľko pravidiel, aby ste nepoškodili ani topánky, ani samotnú práčku. Tenisky by nemali mať pred praním poškodené spoje (praním by sa mohli úplne odlepiť), mala by byť odstránená hrubá špina z podrážok (napr. kamienky, zaschnuté blato) a šnúrky by ste mali z topánok vytiahnuť. Tenisky dajte do vrecúška na pranie, program nastavte na nízku teplotu a na čo najmenej otáčok. Použite tekutý prášok - práškový by sa nemusel úplne rozpustiť a mohol by zanechať na topánkach škvrny či zvyšky prostriedku. Šnúrky môžete zviazať dokopy a prať ich súčasne s topánkami.

 

Ručné čistenie

Nie všetky práčky sú však na pranie tenisiek vhodné. Taktiež kožené a semišové topánky by vyšli z práčky zničené a nie sú na takéto zaobchádzanie vôbec určené. Pri jemnom znečistení alebo pri chúlostivom materiáli je vhodné ručné čistenie. Tu pomôže malá kefka a jemný čistiaci prostriedok či mydlový roztok. Skvelým pomocníkom je stará zubná kefka, s ktorou starostlivo vydrhnete celú plochu topánky.

Nakoniec vám poradíme domáci recept na čistenie bielych tenisiek, ktorý naozaj funguje. Zmiešajte pol šálky octu so štvrtinou šálky sódy bikarbóny, aby sa vám vytvorila penivá pasta. Tou vydrhnite topánky, zvyšnú pastu naneste na celú plochu a nechajte pôsobiť 30 minút. Napokon opláchnite v studenej vode a nechajte topánky úplne vyschnúť.

Pravidelné novinky od nás priamo pre Vás. Ako? Jednoducho!

John-C.sk nájdete na GLAMI.sk

Copyright © 2016 JOHN-C s.r.o. Košice.

Grafika a vývoj bart.sk